• 0(216) 467 26 27
  • bilgi@jetoku.com.tr

Online Hızlı Okuma Testi

Hortum (Tornado)

Tornadolar çok kuvvetli dönen fırtınalar oldukları için, oluştukları ve geçtikleri yerdeki su kütlesi başta olmak üzere, her şeyi yukarıya doğru emerek kaldırabilmektedir. Bunun için öncelikle kıyıdaki yerleşim birimlerinde büyük hasar ile önemli ölçüde mal ve can kaybı görülebilmektedir. Tornadoların rüzgâr hızı saatte bir kaç yüz metreyi ve varlıkları da birkaç saati geçmez. Denizde olabilecekleri gibi karalarda da oluşabilirler. Karada oluşanlarına hortum adı verilir.
Hortum, dünyanın her yerinde meydana gelebilecek atmosferik bir olaydır. Etkili oldukları yerlerde ciddi can ve mal kayıplarına neden olurlar. Hortum yılın tüm aylarında meydana gelebilir, ancak ilkbahar ve yaz ayları hortum sıklığının en fazla olduğu dönemlerdir.
En etkili hortumlar ABD ve Meksika Körfezi çevresinde görülür.
Türkiye’de kuzeyi hariç Anadolu’da zaman zaman da olsa hortumlar oluşmaktadır. Dalaman, Konya, Alanya, Diyarbakır, Adana, Tokat, Balıkesir, Şile, Ceyhan ve Çanakkale’de hortumlar daha sık olmaktadır. Türkiye’de hortumlar daha çok Doğu Akdeniz’de oluşmaktadır. Bunun nedeni ise Sibirya’dan gelen çok soğuk hava kütlelerinin sıcak karakterli tropikal hava kütleleriyle Doğu Akdeniz’de karşılaşmasıdır.
Yapılan bilimsel çalışmalar ve iklim model öngörüleri; gelecekte küresel iklim değişikliğine bağlı olarak ekstrem hava olayları (şiddetli fırtınalar, kuvvetli yağışlar ve hortum) gibi meteorolojik, bu olayların neden olduğu su taşkınları ve seller gibi hidrolojik, uzun süreli kuraklık olayları ve çölleşme süreçleri gibi klimatolojik kökenli doğal afetlerin şiddetinde, sıklığında ve etkinlik alanında önemli artışların olabileceğini göstermektedir.

Okuma hızınızı ölçmek için "BAŞLAT" düğmesine tıkladıktan sonra metni okumaya başlayın.
Okumayı bitirdiğinizde "BİTİR" düğmesine tıklayın.